خانه » ایتالیا

ایتالیا

تاریخ رم را معمولاً از ۲۲ آوریل ۷۵۳ ق‌م، تاریخ سنتی بنیانگذاری شهر رم (که در دوره‌ای مبدأ تاریخ به‌شمار می‌آمده) – تا ۴ سپتامبر ۴۷۶، یعنی تاریخ برکناری رومولوس آگوستولوس، آخرین امپراتور رم غربی در نظر می‌گیرند.

رمی‌ها بر سر تصرف جزیره سیسیل با دولت کارتاژ درگیر شدند و بعد از سه جنگ بزرگ، عاقبت در (۱۴۹ ق‌م) دولت کارتاژ که روزی بر تمامی ساحل دریای مدیترانه، از سیسیل تا اسپانیا تا آفریقا حکومت می‌کرد، به کلی نابود شد.

یونان هم در (۱۲۹ ق‌م) به دست رمی‌ها افتاد.

امپراتوری شکل گرفته بود. با ظهور چهره قدرتمندی به نام ژولیوس سزار، اختلافات داخلی تمام شد و جایگاه امپراتور به عنوان بالاترین قدرت و مظهر اراده رم شکل گرفت.

در دوره طلایی (۲۷ ق‌م تا ۱۹۲ م) آن‌ها به همسایگی امپراتوری ایران رسیدند و رم از شهری آجری به شهری از مرمر تبدیل شد.

تمام ادیبان و فیلسوفان مهم رم در این دوره زندگی می‌کردند و اکثر داستان‌های رم باستان، مربوط به این دوران است.

پادشاهی کومودوس پایان عصر طلایی بود. بعد از او، دیگر هیچ چیز مثل قبل نبود. سرداران کشور را چند پاره کردند و اختلافات بین هواداران مسیحو کافران به کیش جدید هم به این چندپارگی افزود.

کنستانتین، تنها امپراتور بزرگ پس از عصر طلایی، کشور را متحد کرد، مسیحیت را آئین رسمی اعلام کرد و شهر کنستانتینوپل (استانبول) را به عنوان پایتخت جدید ساخت (۳۳۶ م). با این کار البته میراث رم تا قرن‌ها بعد در امپراتوری بیزانس حفظ شد، اما در واقع کنستانتین به شهر رمولوس خیانت کرد.

با مرگ او، امپراتوری به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد (۳۹۵م). فاصله این دو پاره امپراتوری، مدام با هم بیشتر می‌شد. دیگر نه رم شرقی تاب مقابله با امپراتوری ایران را داشت و نه رم غربی می‌توانست مانع از هجوم هون‌ها و وندال‌ها و گوت‌ها و سایر اقوام بیابان‌گرد بشود. آتیلا در(۴۴۴م) رسماً برای حمله نکردن به رم از امپراتوران غرامت می‌گرفت. اوضاع در داخل امپراتوری از این هم عجیب‌تر بود. یکی از آخرین امپراتورها، خودش هم از این که به مرگ طبیعی می‌میرد و هیچ‌کس علیه‌اش توطئه نکرده در تعجب بود.

آخرین امپراتور رم، پسربچه‌ای به نام رمولوس اگوستوس بود. ادووآکر، پسر ادکون، وزیر ایتالیا با تهاجم به رم، به سادگی او را از پادشاهی خلع کرد (۴۷۶ م) و پایان امپراتوری رم را اعلام کرد. او دستور داد از آن به بعد، آن سرزمین را ایتالیا بخوانند.

img_6968

img_6966

img_6724

دیدار اختصاصی با یک هم محله ای قدیمی:

حمید معصومی نژاد ، زاده محله صفا در منطقه ۱۳ تهران، یک هم محله ای محبوب که همه با صدا و تصویر ویژه او در پایان هر گزارشی به خوبی آشنا هستیم.

دیداری یک ساعته گرم و صمیمی همراه با تقدیم گلادیاتور سازمانی، یا به قولی: گلادیاتور سازمانی اینبار از تهران به رم رفت.

آن هم به دست یک هم محله ای معروف که به جرات میتوانم بگویم همه دوستش داریم به واسطه تاکید معروفش:
واحد مرکزی خبر، ررررووم
فرصتش محدود و ملاقاتش سخت.
گفت هم محله ای را نمیشود به یک کاپوچینو ایتالیائی دعوت نکرد، من هم به رسم ادب و یادبود کتاب گلادیاتور سازمانی را تقدیمش کردم.
ساعت خوبی را با هم گذراندیم، جای دوستان خالی
آبانماه نود و پنج

img_6733

img_6739

 

بنای یادبود ویکتور امانوئل (Victor Emmanuel Monument)

این بنای عظیم به افتخار اولین پادشاه ایتالیا ، ویکتور امانوئل II، در شیب تپه کاپیتولینه، در قلب شهر ساخته شد. این بنا در سال ۱۹۱۱ ، ۵۰ سال پس از اتحاد ایتالیا افتتاح گردید.

img_6752 img_6757

img_6767

 

کولوسئوم (Colosseum)

احتمالا معروف ترین ساختمان امپراتوری روم کولوسئوم است. این ساختمان زمانی بیش از ۵۵،۰۰۰ تماشاگر را در خود جای می داد و محل انجام بازی های زیادی همانند گلادیاتورها و حیوانات وحشی بود.

img_6772

 

طاق کنستانتین (Arch of Constantine)

طاق کنستانتین ، که درست در کنار کولوسئوم واقع شده است، بزرگ‌ترین طاق نصرت رومی باقی مانده در این شهر است. این طاق در سال ۳۱۵ پس از میلاد، پس از پیروزی تعجب آور کنستانتین بر ماکسنسیوس (Maxentius) در نبرد پل میلویان ساخته شد.

img_6775

نمائی از رم باستان

img_6787

img_6793

img_6804

میدان اسپانیا (Piazza di Spagna)

پیاتزا دی اسپانیا، یکی از محبوب ترین ها مکان های توریستی در رم است. پله های معروف اسپانیایی، این میدان را به ترینیتا دی مونتی (Trinità dei Monti) که یک کلیسای زیبای فرانسوی است متصل می کند.

img_6822

img_6829

img_6799

img_6855

img_6869

img_6871

img_6875

img_6879

img_6885

img_6887

 

img_6952

img_7044

 

شهر واتیکان (Vatican City)

شهر واتیکان، کوچک‌ترین ایالت در جهان است که به طور کامل توسط شهر رم محصور شده است. در این شهر، کلیسای سنت پیتر و همچنین موزه‌های واتیکان و باغ‌های مجاور آن قرار گرفته است.

کلیسای سنت پیتر (St. Peter’s Basilica)

این ساختمان بزرگ با گنبد چشمگیر طراحی میکل آنژ، بزرگترین کلیسا در جهان بوده و مرکز مسیحیت است. نمای داخلی مجلل آن، شاهدی بر ثروت و قدرت کلیسای کاتولیک در قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی است.کشور واتیکان در درون شهر رم قرار گرفته است.

موزه‌های واتیکان (Vatican Museums)

این موزه‌ها یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های جهان که توسط پاپ‌ها در طی چهار قرن گردآوری شده است را در خود جای داده‌اند و کلیسای سیستین محبوب‌ترین جاذبه گردشگری در میان آن‌ها محسوب می‌شود.

img_6918

img_6941

img_6957

img_6981

img_6990

img_7019

img_7041

img_6685

img_6693

img_6699

img_6710

تعداد بازدید: 1,360