خانه » مالزی

مالزی

آبان ۱۳۹۶

پس از سفرهای اروپائی، به پیشنهاد دوستان و بنا به اینکه نام و آوازه و تبلیغات مالزی را بسیار شنیده بودم، وسوسه شدم تا اینبار علت این همه خودنمائی مالزی در بین کشورهای آسیائی را بدانم. تصمیم، همت و اقدام منحصر به فرد یک فرد، گروه و در نهایت همراهی مردم در جهش بسیار چشمگیر اقتصادی، فرهنگی و … قابل ستایش و تقدیر است. بارها در محافل مختلف عرض کرده ام و باز هم از نتیجه مشاهداتم در سفرها اینگونه بیان میکنم که اگر انشاءالله روزی یک اراده قاطع از سوی فرد یا گروهی  در حاکمیت ، در خصوص معماری قوانین و نظارتها و سلب اختیارات فردی در رفتارهای شخص محور و حذف تصمیمات منفعت طلبانه فردی و گروهی،  تصمیم  گرفته و همت  کرده و اقدام نمایند، در کمتر از یکسال بزرگترین ابرقدرتهای اقتصادی و سیاسی جهان به گرد پای ایران اسلامی نخواهند رسید. به امید آنروز… انشاءالله و اما معرفی کوتاهی از اماکن دیدنی مالزی مالزی یکی از مدرن ‌ترین کشورهای آسیای جنوب شرقی است و تنوع فرهنگی زیادی دارد. پایتخت آن نیز  کوالالامپور است. آب و هوای کوالالامپور گرمسیری است. هوای گرم این شهر با باران های سنگین همراه است و دمای هوا گاهی به بیش از ۳۵ درجه می رسد. کوالالامپور یکی از دیدنی ترین شهرهای دنیا به شمار می رود. با مسافرت به کوالالامپور می توان از هر ساعت اقامت خود در آن شهر زیبا لذت برد. محله چینی ها، روستای فرانسوی، پارک دریاچه، موزه ملی،  برج های دوقلوی پتروناس و … همه جاذبه های بسیار زیبای این شهر هستند.

برجهای دوقلوی پتروناس Petronas Twin Towers

ارتفاع کلی این بنا از زمین تا بلندترین نقطه آن، حدود ۴۵۱٫۹ متر است. این برج ۸۸ طبقه و ۷۸ آسانسور مجزا دارد. زمانی این برج که ساخت آن ۷ سال به طول انجامید، بلندترین ساختمان دنیا بود. ساختار و معماری نمادین این برج بلند از جمله سمبل های مدرن شهر کوالالامپور است.

001

پوتراجایا – پایتخت جدید مالزی

شهری جدید و مدرن که از کوالالامپور حدود ۲۵ کیلومتر فاصله دارد و در مسیر فرودگاه بین المللی  KL  قرار دارد .

پوتراجایا از نظر لغوی “پوترا به معنای فرزند و جایا به معنای موفقیت است”. قدمت این شهر فقط ۲۱ سال است ! و به شهر قانون مشهور است.

این شهر در سال ۱۹۹۵ بدستور مهاتمیر محمد  نخست وزیر وقت مالزی ساخته شد و  از نظر اداره سیستم های شهری به شهر هوشمند تشبیه شده است و  توسط دوربین مداربسهای ته مدیریت می شود و این شهر بر پایه مولتی مدیا ساخته شده است و نظم و انضباط و زیبائیهای آن واقعا دیدنی است و معماری ساخت آن نیز ترکیبی از معماری اسلامی و مدرن غربی است.

ایده تأسیس پایتخت اداری جدید به‌عنوان جایگزین کوالالامپور، در اواخر سال ۱۹۸۰ و  در زمان حاکمیت ماهاتیر محمد چهارمین نخست وزیر مالزی شکل گرفت.

هدف از این کار، کاستن از تراکم کوالالامپور و فراهم کردن زمینه‌های ادامه توسعه این شهر به عنوان مرکز تجاری و مالی کشور بود. پوتراجایا در ۱۹ اکتبر ۱۹۹۵ بنیان نهاده شد و به عنوان سومین منطقه فدرال مالزی پس از کوالالامپور و لابوان معرفی شد.

مسجد پوترا یا مسجد صورتی

مسجد بزرگی در حاشیه دریاچه مصنوعی شهر قرار دارد که بسیار زیبا ساخته شده و ارتفاع مناره آن حدود ۱۱۶ متر هست – مسجد پوترا یا مسجد با مناره صورتی رنگ است و گفته می شود نزدیک ۱۵۰۰۰ نفر ظرفیت دارد و افراد غیر مسلمان هم با پوشیدن پوشش اسلامی ( یه چیزی شبیه حوله حمام!!) که در مدخل ورودی هتل به آنها داده می شود می توانند از این محل بازدید کنند.این مسجد با الهام از معماری ایرانی صفویه در داخل دریاچه ساخته شده و تنها از یک ضلع به خشکی راه دارد رنگ صورتی مسجد با سنگ های گرانیت کف و درب های چوبی جلوه ای متفاوت به این مسجد داده است.

002

003

004

در دریاچه مصنوعی  ایجاد شده، پل های زیبائی بر روی آن ساخته اند که از معماری های مختلف بهره گیری شده  مثلا  پل پوترا  از معماری پل خواجو ایران الگو برداری شده و طول آن ۴۳۵ متر است کلا این شهر دارای ۸ پل بسیار زیبا می باشد پلهای کابلی و معلق پوتراجایا بر فراز دریاچه مصنوعی شهر، تکنولوژی پل سازی این کشور را برای بیننده تداعی میکند. بعضی از ساختمانهای اطراف دریاچه هم شبیه سازی شده اماکن مشهور دنیا نظیر تاج محل و معماری ایتالیائی ونیز … هستند. 

005

006

ساختمان نخست وزیری

ساختمانی که با گنبدی آبی رنگ بر بلندای تپه‌ای بالاتر از بقیه شهر، سمبل قدرت است. نکته جالب این بنا استفاده از اصول معماری اسلامی مغولی، معماری رومی و معماری مالزیایی در کنار یکدیگر است. این ساختمان شش طبقه برای بازدید عموم – به جز روزهای تعطیل – باز است. این مجموعه طوری طراحی شده که میهمانان نخست وزیر یک دید پانارومیک به کل پوترا‌جایا داشته باشند.

007

کاخ دادگستری

یکی از ساختمان های زیبا در پوتراجایا کاخ دادگستری است، دادگاه تجدید نظر و دادگاه فدرال مالزی دراین ساختمان واقع شده است که در سال ۲۰۰۳ از ساختمان Sultak Abdul Samad در کوالالامپور به پوتراجایا منتقل شد.
ساخت این بنا در سال ۲۰۰۰ شروع و در سال ۲۰۰۴ رسما افتتاح شد ، در معماری این ساختمان از معماری Palladian، معماری اسلامی، معماری نئوکلاسیک و معماری مراکشی الهام گرفته شده است

008

غار باتو Batu Caves

این غار یک مکان مقدس برای هندو های مالزی است. بیش از هزاران نفر از هندو ها سالیانه برای برگزاری جشن تایپوزام (Thaipusam) در این محل جمع می شوند. هندوها در این جشن اقلام سنگینی مثل کوزه حمل می کنند و بدن خود را با قلاب برای وصل کردن به چیزهای دیگر سوراخ می کنند که این شکلی از توبه برای آنان است و بالا رفتن از ۲۷۲ پله برای رسیدن به غار برای توبه کردنشان کافی نیست! در بالاترین طبقه سه غار بزرگ با سنگ های آهکی و یک غار کوچک تر با مجسمه های هنری هندو وجود دارد. گردشگران می توانند برای میمون هایی که در اینجا زندگی می کنند موز و یا بادام زمینی بیاورند.

010

011

012

بلندی های گنتینگ

بلندی های گنتینگ، مجموعه تفریحی  و تجاری است و بالای کوه های تی‌تی وانسگا در ۴۵ کیلومتری کوالالامپور قرار دارد. در این منطقه، گردشگرها می توانند در آرامش طبیعت خستگی زندگی شهری را به در کنند. این گردشگاه، آب و هوای خنک و کوهستانی و امکانات تفریحی متعددی همچون پارک های آبی دارد و بعضی های آن را لاس وگاس مالزی نیز می نامند.

017

با ماشین، از کوالالامپور تا بلندی های گنتینگ فقط یک ساعت راه است. بزرگ ترین هتل جهان به نام «نخستین هتل دنیا» در مجموعه تفریحی گنتینگ قرار دارد و نام آن در رکوردهای گینس ثبت شده است. این هتل ششصد و یک اتاق با امکانات کامل دارد و اتاق ها در دو ساختمان برج مانند قدیمی و جدید قرار دارند.

024

معبد زیبای Chin Swee

با تله کابین بالا رفتیم  و از تماشای مناظر زیبای جنگل های استوایی لذت بردیم.

یکی از مزیت های بالا رفتن (یا پایین اومدن) با ماشین اینه که میشه از معبد زیبای Chin Swee که در وسط راه گنتینگ ساخته شده دیدن کرد. این معبد در ارتفاع بلندی ساخته شده و علاوه بر چندین عبادتگاه، یک بودای نشستۀ بزرگ هم داره.

البته شهرت این معبد بخاطر وجود مجسمه هایی هست که مراحل جهنم و بهشت رو نشون می دن.

 مجموعه معبد غارهای چین سو به سبک سنتی با ستون های بلند قرمز رنگ با سقف تزئین شده ، ساخته شده است . در داخل این معبد ، مجسمه هایی از کاهن چین سو قرار دارد که در پشت آن یک سنگ طبیعی با نهری از آب بدست انسان ساخته شده است . در کنار در ورودی معبد ، پاگودایی نه طبقه وجود دارد که با اشکالی از بودا تزئین شده است .

013

 

020

نمونه ای از قبر چینی ها در معبد

019

018

016

تندیس تان سری لیم

موسس این مجموعه فردی به نام تان سری لیم (Tan Sri Lim) بود که ابتدا مجموعه تفریحی گنتینگ را ساخت.

015

014

021

شهر بازی022

 

دهکده فرانسوی ها

این استراحتگاه شبیه نمونه ای است که در قرن ۱۸ میلادی در یکی از روستاهای کشور فرانسه ساخته شده است و به همین دلیل به آن روستای فرانسوی نیز می گویند. این روستا شامل دو بخش تپه برجایا و بوکیت تینگجی است. بوکیت تینگجی به معنای تپه های بلند، حدود یک ساعت با ماشین از کوالالامپور فاصله و ساختمان هایی با معماری قرن ۱۶ اروپایی دارد.در انتهای دهکده یک برج چند طبقه هست که بهترین نما برای عکاسی رو فراهم می کند.

023

بلیط یا ژتونهای مترو

025

میوه های مالزی

دوریان

دوریانیا سلطان میوه ها، از گرانترین میوه های مالزیست. به هیچ وجه قادر نبودیم از بدنه آن بگیریم بسیار تیز و دردآور است، در حکایاتشون هست که بومیان در جنگها با منجنیق آن را پرتاب میکردند، تصورش هم دردناک است. دو حالت دارد یا برایتان بسیار بد بو و متعفن مینمایاند یا خوشبو و لذیذ، به خاطر بوی آن بردنش به داخل هواپیما و هتلها مممنوع و دارای جریمه بسیار سنگین می باشد.

026

027

034

033

032

031

نارگیل

030

موزهای مینیاتوری خوش طعم029

میوه کاکائو028

تعداد بازدید: 873